Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz placówek oświatowych.
Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć nasza planetę”.
Z powodu pandemii wiele działań i akcji prowadzonych w tym dniu odbywa się w świecie wirtualnym. Podobnie również było w naszej szkole. W tym dniu uczniowie klas IV – VIII rozwiązywali test on-line o treści ekologicznej. Test składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie odpowiadali na 20 pytań dotyczących segregacji odpadów, ochrony przyrody oraz działań podejmowanych w celu ochrony błękitnej planety. W drugiej części uczestnicy konkursu rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt chronionych w Polsce, oraz rozpoznawali piktogramy ekologiczne. Konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcami konkursu zostali:
– w kategorii klasy IV – Patrycja Drabik
– w kategorii klas V – VI – Hanna Milak
– w kategorii klas VII – VIII – Paulina Drabik i Alicja Kwaśniak
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, którzy wykazali się dużą świadomością proekologiczną i wrażliwością na problemy naszej planety.
Rozbudzając świadomość naszych uczniów należy pamiętać o coraz popularniejszej idei Zero Waste, co znaczy „zero odpadów”, „zero marnowania”. Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.
Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:
· odmawiaj (refuse),
· ograniczaj (reduce),
· wykorzystaj ponownie (reuse),
· recyklinguj (recycle),
· kompostuj (rot).
Pamiętając o tej idei należy odpowiedzieć sobie na pytania: Czy JA mogę coś zrobić dla Ziemi? Czy MÓJ mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń? Odpowiedź brzmi: TAK, tak i jeszcze raz tak. Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi np. rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych. Nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć. Dlatego duża wiedza naszych uczniów w tym zakresie pozwala nam wszystkim optymistycznie spoglądać w przyszłość.
Tekst i pierwsze zdjęcie: pani M.Kuźniar
dwa następne zdjęcia źródło Internet