74 8376 179

niemczazs@wp.pl

Szkoła Podstawowa w Niemczy ​
Szkoła Podstawowa w Niemczy ​
Szkoła Podstawowa w Niemczy ​
Previous
Next

Grupa uczniów z klas VII I VIII wraz z nauczycielką Małgorzatą Kuźniar wybrała się do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Młodzież, pod opieką przewodniczki, obejrzała miejsca związane z trudną historią z okresu II wojny światowej.

Po przekroczeniu bramy z cynicznym napisem ARBEIT MACHT FREI uczniowie w zadumie i ciszy zwiedzali bloki dawnych koszar wojskowych, które zostały przekształcone w obozowe więzienie. Bardzo duże wrażenie na młodzieży zrobiły zdjęcia więźniów oraz zgromadzone przedmioty codziennego użytku – tysiące par butów, naczyń, okularów. Podczas wędrówki po dawnym miejscu kaźni Żydów, Polaków, Romów i wielu innych narodowości dowiedzieli się o stosowanych w obozie karach, o eksperymentach pseudomedycznych oraz o losach katów z Auschwitz. Drugą część zwiedzania, czyli Birkenau, uczniowie rozpoczęli od przejścia przez główną bramę, którą wjechało setki pociągów z deportowaną ludnością (głównie żydowską). Następnie w cichym marszu przeszli drogą, którą nowo przywiezieni więźniowie udawali się do „łaźni”. Dla więźniów była to ostatnia droga. Na końcu tej drogi uczniowie zatrzymali się przy pomniku pamięci ofiar KL Auschwitz. Następnie, przechodząc obok ruin krematoriów, młodzież udała się do baraku dziecięcego. Duże wrażenie zrobiły na nich słowa przewodniczki o życiu dzieci w obozie oraz wykonywanych przez nie pracach. Wizyta na największym cmentarzysku świata wyzwoliła wśród uczniów silne emocje. W drodze powrotnej wymieniali się swoimi przeżyciami, tym co zapamiętali z opowiadania Pani Ani (przewodniczki). Doszli również do wniosku, że trzeba obić wszystko, aby taka zbrodnia nigdy więcej się nie powtórzyła.

Jako organizatorka wyjazdu jestem dumna z uczniów, którzy zdecydowali się na zwiedzenie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Postawa młodych ludzi zaskoczyła przewodniczkę, która stwierdziła, że bardzo rzadko trafia się taka zdyscyplinowana grupa. Moi Drodzy Uczniowie – DZIĘKUJĘ.

Tekst i zdjęcia Małgorzata Kuźniar

Zobacz więcej

book, asia, children-1822474.jpg
Aktualności

„Mała książka – wielki człowiek”

Biblioteka szkolna po raz kolejny przystąpiła do kampanii prowadzonej przez Instytut Książki „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy

Skip to content